ניתוח קטרקט – הפורטל שלך לטיפולים מתקדמים לקטרקט: 0586445151

ניתוח קטרקט שאלות

מה זה קטרקט ? 

קטרקט הוא ערפול או עכירות בעדשת העין הטבעית. העדשה מורכבת מחלבונים שמסודרים כך שהעדשה שקופה ובכך יכולה למלא את תפקידה. כאשר העדשה הופכת לאטומה או צהבהבה, תפקודה נפגע והמצב נקרא קטרקט. הדרך היחידה כיום לטפל בקטרקט היא באמצעות החלפת העדשה הטבעית בעדשה מלאכותית תוך עינית באמצעות ניתוח קטרקט. 

מהם הסימפטומים של קטרקט ? 

קטרקט מתפתח באיטיות ובהדרגה, כך שבתחילה ניתן לא לשים לב לקיומו. עם הזמן, הקטרקט מתפתח והופך עכור יותר ובשלב זה ניתן יהיה לחוש בשינויים בראייה כגון ראייה מטושטשת, הבזקים או הילות מסביב לאורות בוהקים , קושי בנהיגה במיוחד בלילה או תחושה של "צבעים דהויים" . סוג הקטרקט ממנו אתה סובל ישפיע על סוג הסימפטומים אותם תחווה ועל מהירות התפתחותם. 

מתי הזמן המתאים ביותר לעבור את ניתוח הקטרקט ? 

ברגע שהקטרקט נוצר הוא הולך ומתפתח אך כאמור, בתחילה אינו מורגש. רמת ההפרעה לראיה משתנה מאדם לאדם. מידת ההפרעה לראייה ולאורח החיים היא בדרך כלל מה שיקבע את מועד ההתערבות במקרה של קטרקט. חשוב להיוועץ ברופא העיניים המטפל על מנת לקבוע את מועד ההתערבות המיטבי בקטרקט. 

האם יש גיל צעיר או מבוגר מכדי לעבור ניתוח קטרקט ? 

הטיפול מוצע בהתאם לחומרת הסימפטומים והתפתחות הקטרקט, לא לפי גיל. קיים קטרקט מולד או קטרקט שמופיע בילדות ודורש התערבות כירורגית מוקדמת למניעת היווצרות "עין עצלה" .

כיצד מבוצע ניתוח הקטרקט ? 

במהלך ניתוח קטרקט מוסרת עדשת העין העכורה ובמקומה מושתלת עדשה תוך עינית (IOL) מלאכותית. בכדי לעשות זאת, המנתח יעשה חתך קטן בקרנית שדרכו ניתן לפרק את הקטרקט ולהסירו. כיום יותר ויותר ניתוחי קטרקט מבוצעים בלייזר שמאפשר את ריכוך העדשה טרם פירוקה ובנוסף מאפשר ביצוע חתכים באופן עדין ומדויק יותר.  

האם ניתן לעבור ניתוח קטרקט בשתי העיניים ? 

כן, אך בדרך כלל כל עין תנותח בניתוח נפרד, כאשר בניהם כמה שבועות להחלמה. 

האם יש ביכולתי לעבור ניתוח קטרקט אם עברתי ניתוח LASIK להסרת משקפיים ? 

גם אם עברת ניתוחי עיניים שונים בעבר, ייתכן שהנך עדיין מועמד טוב לניתוח קטרקט. חשוב לעדכן את הרופא המטפל בהיסטוריה רפואית כללית ועינית כדי שיוכל לקבל החלטות בהתאם למצבך האישי. 

מהן עדשות תוך עיניות (IOL) ? 

כאשר הקטרקט (עדשת העין הטבעית העכורה) מוסר , העין נותרת כמו מצלמה ללא עדשה- התמונה תהיה מטושטשת. לכן, לכל מי שעובר ניתוח קטרקט מושתלת עדשה תוך עינית מלאכותית (IOL), שתמלא את מקומה ותפקידה של העדשה העכורה שהוצאה. העדשה המלאכותית הינה קבועה ולא דורשת תחזוקה, לא ניתן לחוש בה ואינה הופכת עכורה עם הזמן. חשוב להתאים את העדשה אישית למטופל ולצרכיו, וכך הצורה, העיצוב, החומר והמרשם ייבחרו אישית על ידי רופא העיניים. 

איזה סוגי עדשות תוך עיניות (IOL) מלאכותיות קיימות ? 

לאחר בדיקה והערכה יסודית, יוצגו בפניך אפשרויות שונות של עדשות. 

עדשה מונופוקלית – העדשה המסורתית. מסייעת בביצוע פעילויות למרחק שנקבע מראש (קרוב, בינוני או רחוק) ובשאר הזמן יש צורך להיעזר במשקפי ראייה.  

עדשות מולטיפוקליות – התפתחות הטכנולוגיה הביאה לפיתוח עדשות מתקדמות שמאפשרות ראייה למרחקים משתנים ומפחיתות את התלות במשקפי ראייה.

עדשות טוריות – מפחיתות או מבטלות אסטיגמציה (צילינדר)  ומשפרות את הראייה לרחוק.   

כמה זמן נמשך ניתוח קטרקט והאם הוא כואב  ? 

בדרך כלל ניתוח קטרקט נמשך כחצי שעה , אך עם ההתארגנות יכול לקחת שעה וחצי- שעתיים. הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית (למעט מקרים חריגים שדורשים הרדמה כללית)  כך שהמטופל לא אמור לחוות כאב במהלכו, והינו ער על מנת להתריע אם חש כאב או חוסר נוחות. אחרי הניתוח ניתן להיעזר במשככי כאבים לפי הצורך בתקופת ההחלמה. 

האם ניתוח קטרקט נחשב ניתוח בטוח ? 

ניתוח קטרקט הוא בין ההליכים הכירורגים הנפוצים ביותר ולו שיעור נמוך של סיבוכים. עם זאת, לכל פרוצדורה יש פוטנציאל לסיבוכים או לתופעות לוואי. סיבוכים פוטנציאלים של ניתוח קטרקט כוללים זיהום, היפרדות רשתית, גלאוקומה ובצקת מקולרית. פחות מ2% מהמטופלים שעוברים ניתוח קטרקט יסבלו מסיבוכים, ורובם ברי טיפול. על כן חשיבות רבה להגיע לפגישות המעקב אחרי הניתוח, שמאשפרות זיהוי מוקדם של סיבוכים אם קיימים וטיפול בהתאם.