ראיה מטושטשת אחרי ניתוח קטרקט

קטרקט הוא מצב של עכירות או עננות בעדשת העין, שנוטה להופיע בגיל מבוגר ובשתי העיניים, אם כי בכל עין בקצב וחומרת התפתחות שונה. עדשת העין שקופה במצבה הטבעי, והיא מורכבת מחלבונים המסודרים באופן שמאפשר את שקיפותה. בקטרקט, החלבונים מאבדים את סידורם המיוחד ומתקבלת עכירות, אשר מונעת את חדירת קרני האור ואת התמקדותם על הרשתית בחלקה האחורי של העין.

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

מה זה קטרקט?


קטרקט הוא מצב של עכירות או עננות בעדשת העין, שנוטה להופיע בגיל מבוגר ובשתי העיניים, אם כי בכל עין בקצב וחומרת התפתחות שונה. עדשת העין שקופה במצבה הטבעי, והיא מורכבת מחלבונים המסודרים באופן שמאפשר את שקיפותה. בקטרקט, החלבונים מאבדים את סידורם המיוחד ומתקבלת עכירות, אשר מונעת את חדירת קרני האור ואת התמקדותם על הרשתית בחלקה האחורי של העין.

הסימפטומים יופיעו באופן הדרגתי ואיטי, אך בסופו של דבר יביאו לפגיעה בראייה ואיתה לפגיעה באורח החיים. תסמינים מוקדמים ניתנים לטיפול באמצעות משקפיים מותאמות אישית, אך כאשר המצב מחמיר ומשקפיים או עדשות כבר לא עוזרים, ניתן להתקדם לניתוח קטרקט, שמהווה טיפול דפנטיבי ופותר את הבעיה לצמיתות. ניתן להאט במידת מה את התפתחות הקטרקט, אך היווצרותו בלתי נמנעת.

במהלך ניתוח הקטרקט עדשת העין הטבעית (שכעת עכורה) מוחלפת בעדשה תוך עינית מלאכותית ושקופה. העדשה המלאכותית אינה יכולה לעבור קטרקט ועל כן אין צורך לחזור על ניתוח קטרקט לאחר שבוצע. כחודש ועד 8 שבועות לאחר הניתוח יש להיבדק להתאמת משקפי ראייה או עדשות מגע אם יש בכך צורך. העדשות המלאכותיות התוך עיניות המושתלות מחזיקות לכל החיים ואין צורך להחליפן.

האם ראייה מטושטשת היא דבר נורמלי לאחר ניתוח קטרקט?

מיד אחרי הניתוח, נורמלי ואף צפוי לחוות ראייה מטושטשת. מטופלים רבים חוזרים לפעילות רגילה כבר ביום שלאחר הניתוח. בתקופת ההחלמה המוקדמת ייתכן כי המטופלים יראו לא ברור, והראייה צפויה להשתפר בתוך 48 שעות ברוב המקרים. ההחלמה והתוצאה הסופית משתנה מאדם לאדם ותלויה בגורמים רבים בניהם מצב העין בטרם הניתוח וחומרת הקטרקט, יכולות המנתח, מצב בריאותי כללי, גנטיקה, היענות לטיפול והתנהלות המטופל לפני ואחרי הניתוח. כמו כן, העין צריכה להסתגל לעדשה התוך עינית החדשה.

מתי יהיה ניתן לנהוג לאחר הניתוח?

כמו שההחלמה משתנה מאדם לאדם, כך גם חזרת הכשירות לנהיגה. רוב המטופלים יוכלו לחזור לנהוג בתוך יומיים שלושה אחרי הניתוח, תלוי כמה הראייה שלהם ברורה. במידה ואינך מרגיש בנוח לנהוג יש לחכות וחשוב להיוועץ עם רופא העיניים על מנת לא לסכן את עצמך ואחרים.

מתי ניתן לחזור לעבודה?

ראייה מטשטשת בתקופת ההחלמה שאחרי הניתוח יכולה להשפיע על יכולת החזרה לעבודה. כאמור, כל מטופל מגיב אחרת לניתוח ולכן אין לשאלה זו תשובה חד משמעית. במידה והראייה נותרת מטושטשת כדאי לקחת כמה ימי חופש נוספים ולהגיע למעקבים אצל הרופא המטפל, וברוב המקרים ניתן יהיה לחזור לעבוד בתוך ימים בודדים בלבד. הדבר תלוי בסוג העבודה, שכן עובדי משרד יוכלו לחזור מהר יותר מאלה שעובדים בסביבה מאובקת. זאת מאחר וסביבה מאובקת עלולה לפגוע בהחלמת העין ולהביא לתוצאות פחות טובות. כמו כן, מומלץ למטופלים שעבודתם עלולה לסכן את עצמם או אחרים כמו נהגים או מפעילי מכונות כבדות להמתין עד שהראייה תהיה ברורה ככל הניתן ולהיוועץ ברופא המטפל בטרם חזרה לעבודה.

סיבה נוספת לראייה מטושטשת אחרי ניתוח קטרקט יכולה להיות קטרקט משני, הידוע גם בשם PCO (posterior capsule opacifcation) ומתרחש חודשים ועד שנים אחרי הניתוח. מדובר בסיבוך הנפוץ ביותר לאחר ניתוח קטרקט והוא מתרחש בכ-20% המטופלים שעוברים את הפרוצדורה. כאשר תאי אפיתל שנותרו על גבי הקפסולה האחורית מתרבים ונודדים, הם מכסים את פני הקפסולה ויוצרים מצב הדומה לקטרקט הראשוני.

הם מונעים מקרני האור לחדור ולהתמקד על פני הרשתית וגורמים לראייה מטושטשת ועכורה. על מנת לשחזר את הראייה שנפגעה פותחים מעין חלון במרכז הקפסולה האחורית (פרוצדורה שנקראת קפסולוטומיה) על ידי לייזר YAG. מדובר בהליך פשוט ונטול כאבים שיכול להיעשות בקליניקה ולא דורש אשפוז. ההתאוששות ממנו מהירה וקלה, והשיפור בראייה ניכר כבר בתוך כמה שעות. גם לאחר הליך זה יש צורך במעקב להערכת יעילותו כמו גם הערכת הצורך במשקפיים.

אף על פי שמדובר בהליך בטוח מאוד ועם אחוזי הצלחה גבוהים, חלק מהמטופלים מדווחים על "floaters" שהינם גופיפים צפים שמפריעים בשדה הראייה בימים שלאחריו. ייתכן שמדובר בשארית קטנה של הקפסולה והם צפויים לחלוף בתוך כמה ימים ללא צורך בהתערבות, אך במקרים מועטים הם עלולים להישאר לתקופה ממושכת יותר.