ניתוח קטרקט בלייזר

ניתוח קטרקט בלייזר זו הדרך המתקדמת ביותר להסרת קטרקט כיום. השימוש בלייזר משלב בטיחות מוגברת ודיוק וכך הופך את ניתוח הקטרקט לפחות טראומטי לעין – ובהתאמה גם ההחלמה ממנו קלה ומהירה יותר. קיימים יתרונות רבים לניתוח קטרקט בלייזר על פני ניתוח הקטרקט המסורתי. ביניהם הצורך בפחות אנרגית אולטרסאונד והפחתת הפגיעה בעין, דיוק רב יותר במיקום ובביצוע החתך הניתוחי בקרנית ויכולת קלה יותר לתקן אסטיגמציה (צילינדר).

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

מה זה קטרקט ? 

קטרקט הוא בעצם עכירות או "עננות" בעדשת העין הטבעית, תהליך שלרוב קורה עם הגיל. כאשר קטרקט לא מטופל, הוא עלול להקשיח את העדשה עם הזמן, דבר שהופך את הסרתה לקשה יותר ובעלת סיכונים וסיבוכים רבים יותר.

באופן מסורתי, קטרקט מוסר על ידי מכשיר פאקו – מכשיר שמשתמש בגלי קול לשבירת העדשה לחתיכות קטנות. אחרי הפירוק המכשיר שואב את החלקיקים ומותיר את הקפסולה ריקה ומוכנה להכיל את העדשה התוך עינית המלאכותית החדשה.

ככל שהקטרקט צפוף וקשה יותר, כך נדרשת אנרגית אולטרסאונד רבה יותר לצורך פירוקו, ושימוש באנרגיה ברמה גבוהה עלול לגרום נזק לתאי האנדותל שבשכבת הקרנית הפנימית. פגיעה בתאי האנדותל מביאה לנפיחות ועכירות של קרנית העין, סיבוך שעלול לקחת זמן עד שחולף. במידה והנזק לתאי האנדותל הוא חמור, ייתכן שהקרנית לא תתאושש והפתרון שיוצע הינו השתלת קרנית. יתרון חשוב נוסף של ניתוח קטרקט בלייזר הוא ריכוך העדשה וחיתוכה בתבנית מיוחדת, פעולות אשר מפחיתות את האנרגיה הנדרשת לפירוק העדשה ובכך מקטינות את הסיכונים, והופכות את ההתאוששות לפשוטה ומוצלחת יותר.

יתרון חשוב נוסף לניתוח קטרקט בלייזר הוא בשלב הקפסולוטומיה, שהינה שלב קריטי במהלך הניתוח. באופן טבעי, עדשת העין עטופה במעין ממברנה דקיקה שנקראת קפסולה ושומרת על העדשה במקומה מאחורי האישון.

במהלך ניתוח לייזר ידני, קפסולה זו מנוקבת בעדינות על ידי המנתח, ובעזרת מלקחיים זעירים הוא יוצר חלון גישה לעדשה שבתוכה, תוך שמירה על שלמות חלקה האחורי של הקפסולה. בתוך הקפסולה שנותרת תושתל בהמשך הניתוח העדשה המלאכותית התוך עינית (IOL). כאשר פעולה זו אינה נעשית כראוי, שלמות הקפסולה נפגעת והסרת הקטרקט הופכת להיות קשה, מסובכת יותר ובעלת פוטנציאל רב יותר לסיבוכים.

הלייזר בו נעשה שימוש בניוח הקטרקט מונחה על ידי סורק OCT. סורק זה ממפה בתלת ממד ובאופן מדויק מאוד את שכבות העין השונות. הלייזר שמונחה תמונה חותך פתח מעגלי מושלם בקפסולת העדשה בגודל 5 מ"מ בדיוק. הגודל והמיקום של הקפסולוטומיה הם קריטיים לדיוק שתלי העדשה וכאשר הדיוק מיטבי – התוצאות הוויזואליות טובות יותר. כתוצאה מכך עולה הסיכוי שיחסך מהמטופל הצורך במשקפי ראייה אחרי הניתוח.

כאמור, יתרון נוסף של ניתוח קטרקט בלייזר על פני ניתוח מסורתי הוא יצירת חתכים מדויקים יותר. בשיטה המסורתית אזמל ממתכת משמש ליצירת החתכים, דבר שיוצר שונות במיקום ובעומקם. על ידי הלייזר ניתן להשיג חתכים זהים במיקומים מדויקים, דבר שמפחית את הסיכון ליצירת אסטיגמציה ומשפר את תוצאות הניתוח.

ניתוח קטרקט בלייזר החלמה

בדרך כלל ריפוי מלא לאחר ניתוח קטרקט בלייזר לוקח כמה שבועות, אך הראייה תשתפר כבר בתוך כמה ימים מהניתוח. חשוב להגן על העיניים במשך כמה שבועות אחרי הניתוח בתקופת הריפוי שכן אז העיניים רגישות ומועדות לסיבוכים.

רצוי להרחיק כימיקלים (כמו ספריי לשיער או חומרי ניקוי שונים) מהעיניים ולהרכיב משקפי שמש כדי להגן על העיניים מאור בהיר והסתנוורות. במהלך תקופת הריפוי עשויים לראות הילות מסביב לאורות, והעיניים עלולות להרגיש מחוספסות ויבשות. ניתן להיעזר בדמעות מלאכותיות בהתאם לצורך כדי להקל על תחושות אלה. חשוב להקפיד על ביקורות אצל הרופא המנתח בכדי לוודא שלא התפתחו סיבוכים ושהריפוי מתקדם כרצוי.