החלמה מניתוח קטרקט

לפני שנדבר על החלמה מניתוח קטרקט, תחילה נבין מהו קטרקט. תפקיד עדשת העין הוא לשבור את קרני האור שנכנסות לעין כדי לסייע בתהליך הראייה. כדי לבצע את תפקידה ביעילות, על העדשה להיות שקופה וכאשר סובלים מקטרקט, העדשה הופכת לעכורה בעקבות התפרקות החלבונים בה והראייה נפגעת. בקטרקט הראייה משולה להסתכלות דרך שמשת מכונית מעורפלת או מאובקת. כמו כן, דברים עשויים להיראות מטושטשים, מעורפלים או פחות צבעוניים. הדרך היחידה להסיר קטרקט היא בניתוח, וניתוח קטרקט מהווה את ניתוח העיניים הנפוץ ביותר. הוא בטוח ויעיל, וההתאוששות היא לרוב קלה וללא סיבוכים, ובדרך כלל ניתן לחזור אל שגרת החיים תוך מספר ימים.

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

ניתוח קטרקט: הניתוח נעשה תחת הרדמה מקומית ונמשך בדרך כלל פחות משעה. המנתח יעשה חתך זעיר בקדמת העין דרכו תוסר העדשה העכורה ולאחר מכן, תוכנס העדשה החדשה, העשויה מפלסטיק, סיליקון או אקריליק, והחתך ייסגר.

במקרה שיש קטרקט בשתי העיניים, סביר להניח שיבוצעו שני ניתוחים נפרדים, בדרך כלל בהפרש של כמה שבועות כדי לאפשר לעין הראשונה הזדמנות להחלים. לרוב המטופל מונחה להשתמש לאחר הניתוח בטיפות עיניים 3-4 פעמים ביום במשך 4 שבועות כדי להגן על העין מפני זיהום ודלקת.

סיבוכים ותופעות לוואי לאחר ניתוח קטרקט

סיבוכים בניתוח קטרקט הם מעטים, וניתוח קטרקט הוא בין התהליכים הניתוחיים הנפוצים והמצליחים ביותר המבוצעים כיום. כאשר בכל זאת, כמו בכל פרוצדורה, עלולים להופיע סיבוכים בניתוח קטרקט בניהם:

  • אטימות בקפסולה האחורית (PCO), שהוא אחד הסיבוכים הנפוצים ביותר בניתוח קטרקט. במקרים מסוימים, החלק האחורי של קפסולת העדשה הופך מעורפל עם הזמן וגורם לראייה מטושטשת. תהליך זה יכול להתרחש בתוך חודשים או שנים לאחר ניתוח קטרקט. למרות שיש הקוראים לאטימות הקפסולה האחורית "קטרקט משני", זה אינו באמת קטרקט כיוון שברגע שהקטרקט מוסר, הוא לא חוזר. למרבה המזל, YAG לייזר יכול לטפל באטימות בקפסולה האחורית בבטחה, ביעילות וללא כאבים.
  • תזוזה תוך עינית – תזוזה של העדשה המלאכותית בתוך שק העדשה אשר יכול לגרום לראייה כפולה או אפילו לראות את קצה השתל. במקרה כזה יש לבצע כמה שיותר מהר הליך כדי להחזיר את השתל למקומו.
  • דלקת עיניים – דלקת שנגרמת כתוצאה מזיהום חיידקי במהלך הניתוח יכולה לגרום למספר תופעות כגון ראייה מטושטשת, רגישות לאור, עיניים אדומות ועפעף שמוט. תופעות אלו חולפות מעצמן עם הזמן או לאחר טיפול בטיפות נוגדות דלקת.
  • יתר לחץ תוך עיני – ג'לים מיוחדים בהם משתמשים במהלך הניתוח עשויים להעלות באופן זמני את הלחץ בעין.
  • היפרדות רשתית – היפרדות רשתית יכולה להתרחש חודשים או שנים לאחר הליך קטרקט מוצלח. במקרים נדירים ניתוח הקטרקט יכול להוביל להיפרדות רשתית אשר מתבטאת בהבזקי אור, ראיית גופים צפים וירידה ראייה.

לאחר ניתוח קטרקט

אין להיבהל כאשר מסירים לראשונה את מגן העיניים לאחר הניתוח שכן הראייה צפויה להיות מעורפלת, מטושטשת או מעוותת. ייתכן ויידרש זמן מה עבור מערכת הראייה להסתגל להסרת הקטרקט ולהתאים את העדשה התוך עינית המשמשת להחלפת העדשה הטבעית. במהלך תקופת הסתגלות זו, חלק מהמטופלים מדווחים על ראייה "גלית" או עיוותים. תופעה זו, אם קיימת, אמורה להימשך כשעה בלבד. זמן ההחלמה מניתוח קטרקט הינו קצר וכל כאב ואי נוחות אמורים להיעלם תוך כמה ימים. עם זאת, בהתאם לאופי וגודל הקטרקט, הפיזיולוגיה ויכולת הריפוי של כל מטופל, התאוששות מלאה יכולה להמשך מארבעה עד שמונה שבועות.

במשך כמה ימים לאחר הניתוח, העין עלולה לגרד או לכאוב ואולי אף יהיה קושי לראות היטב באור בהיר. לרוב יהיה צורך להשתמש בטיפות עיניים כדי למנוע זיהום או דלקת. במשך כמה ימים יש לנהוג במתינות או להימנע מנהיגה אם לא חשים מספיק בטוחים, ומומלץ לא להתכופף ולהרים דברים כבדים. כמו כן יש להימנע מהכנסת סבון או מים ישירות לעין, לשפשף או להפעיל כל לחץ על העין. יש להיוועץ ברופא העיניים על כמה פעיל ניתן להיות זמן קצר לאחר הניתוח ומתי ניתן לחזור לנהוג בבטחה או לעשות שוב פעילויות אחרות.

בשבוע הראשון, סביר להניח שהרופא ימליץ על לבישת מגן עיניים, לפחות בזמן השינה, כדי להגן על אתר הניתוח ולאפשר לעין להחלים. במידה וסובלים מכאבים או מרגישים שהעין אינה מחלימה כמו שצריך, יש לפנות מיד לרופא המטפל.

לאחר כשמונה שבועות, העין אמורה להירפא לחלוטין ומטופלים רבים מדווחים על ראייה ברורה בתוך מספר שעות לאחר ניתוח קטרקט, אולם כל אדם מחלים אחרת, וייתכן שיידרשו שבוע או שבועיים לפני שהראייה תהייה אופטימלית. כ -90% מהאנשים רואים טוב יותר לאחר ניתוח קטרקט, אולם אין לצפות שהראייה תהיה מושלמת וייתכן שעדיין יהיה צורך להרכיב משקפיים או עדשות מגע.

התאוששות לאחר ניתוח קטרקט היא בעיקר עניין אישי, אולם רופא העיניים עדיין מעורב. הרופא המטפל יקבע פגישות מעקב כדי להבטיח שהעין מחלימה כראוי. בכל מקרה שיש החמרה בראייה, התגברות כאבי עיניים, אין ירידה באודם ובנפיחות או בהימצאות הפרשות מהעין, יש להודיע מיד לרופא המטפל.