ניתוח קטרקט מחיר

קטרקט (בעברית – י̞רו̇ד) הנו מצב שבו ישנה עכירות בעדשת העין. תסמינים אופייניים הינם ראייה מטושטשת או מעוותת, סינוור, קושי בראיית לילה ובמקרים מתקדמים מאוד – אף אובדן ראייה.  הקטרקט מתפתח באופן נורמלי עם העלייה בגיל (רוב המקרים מתרחשים במטופלים מעל גיל 60), אולם ישנם גורמי סיכון שעלולים להאיץ את התפתחותו כגון מחלות מטבוליות (סוכרת לדוגמה), עישון, צריכת אלכוהול מוגברת, חשיפה לקרינה (כמו קרינת UV של קרני השמש), תזונה לקויה, גנטיקה (קטרקט מולד או שעבר בתורשה), השמנת יתר, תרופות, חבלה עינית ועוד. האבחנה נקבעת בבדיקת עיניים שמבוצעת אצל רופא העיניים, וחומרת הקטרקט נקבעת בעיקר לפי חדות הראייה.

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

איך מטפלים בקטרקט?

הטיפול הדפיניטיבי היחיד לקטרקט הינו הסרה כירורגית של העדשה העכורה והחלפתה באחרת. ניתן לשקול ניתוח קטרקט כאשר הסימפטומים (כגון ירידה בחדות הראייה) מפריעים למטופל באורח חייו התקין. אין צורך לחכות עד שהקטרקט יהיה 'בשל', מצב הקשור בסיבוכים ניתוחיים בשיעורים גבוהים יותר. החלפת העדשה, שמתבצעת בניתוח, משפרת את חדות הראייה בכ-90% מהמקרים.

גיל לכשעצמו אינו מהווה התוויית נגד לניתוח קטרקט, ואף ישנו יתרון משמעותי בשיפור הראייה במטופלים מבוגרים – מחקרים הראו שניתוח קטרקט הפחית את הסיכון לשבר בצוואר הירך בתוך שנה מהניתוח.

כמה עולה ניתוח קטרקט?

ניתוח הקטרקט הנו ניתוח נפוץ ביותר, ויכול להתבצע הן במסגרת ציבורית והן במסגרת פרטית.  ניתוח הקטרקט נכלל בסל התרופות הציבורי, כאשר ניתוח קטרקט רגיל, שכולל עדשות מונופוקאליות בלבד, יכול להיות מבוצע ללא עלות כלל בבתי החולים.

מבחינת ביצוע הניתוח במסגרת קופות החולים, בחלק מהקופות, לקוחות בעלי ביטוח משלים זכאים לביצוע הניתוח בבתי חולים פרטיים באמצעות מנתחים בהסכם. בעלי הביטוח המשלים יקבלו כיסוי על הניתוח הבסיסי, ויוכלו לבחור עדשות ייחודיות ושיטות כמו ניתוח בלייזר בעבור השתתפות עצמית שיכולה להגיע לאלפי שקלים, כתלות בקופה המבטחת (טווח מחירים של 2,000-7,000 ש"ח).

מטופלים בעלי ביטוח פרטי אף הם יוכלו לבצע את הניתוח בהשתתפות עצמית ולבחור את המנתח. מומלץ ליצור קשר עם קופות החולים השונות ולקבל מידע מפורט על המרכזים והמנתחים הפרטיים עמם הקופות עובדות, כמו גם מידע לגבי ההשתתפות העצמית בהתאם לביטוח המשלים.

ניתוח קטרקט פרטי, עלות ניתוח קטרקט פרטי

ישנם מרכזים המציעים ניתוחי קטרקט באופן פרטי. מטופלים רבים בוחרים לבצע את הניתוח באופן פרטי בשל היכולת לבחור את הרופא\ה המנתח\ת ואת מקום הטיפול, איכות הטיפול והיחס האישי. בנוסף, זמן ההמתנה לניתוח הנו קצר יחסית. ביצוע ניתוח הקטרקט בשיטת הלייזר, שיטה טכנולוגית ומדויקת יותר, כמעט ולא ניתנת לביצוע במסגרת הרפואה הציבורית, ולכן מטופלים רבים בוחרים לפנות למרכזים הפרטיים.

במסגרת הפרטית העלויות משתנות אולם כוללות בדרך כלל מחיר על פגישת ייעוץ (עולה כמאות שקלים), עלות הניתוח עצמו שמחירו משתנה ותלוי במנתח (החל מכ-6,000 ש"ח ועד עשרות אלפי שקלים עבור ניתוח רגיל לעין אחת) וכן כולל תשלום על חדר הניתוח שעלותו כאלפי שקלים (בדרך כלל כ-3,000-4,000 ש"ח).

מחיר עדשה בניתוח קטרקט

עלות העדשה המושתלת משתנה גם הוא בהתאם לסוג העדשה ובהתאם למימון שניתן לקבל מקופות החולים השונות. קיימים כמה סוגי עדשות שחשוב להכיר:

  • מונו-פוקאליות (Monofocal IOL): בעלות מוקד אחד עם ראייה חדה (ראייה קרובה או רחוקה).
  • מולטי-פוקאליות (Multifocal IOL): מאפשרות יותר ממוקד אחד עם ראייה חדה (גם ראייה קרובה וגם רחוקה).
  • טוריות (Toric): עדשות לתיקון צילינדר (בשפה המקצועית – אסטיגמטיזם, כלומר מצב שבו מבנה הקרנית בעל צורה אליפטית ולא עגולה).

כמה עולה ניתוח קטרקט עם עדשה מולטיפוקאל?

אם מבוצעת השתלת עדשה ייעודית (כלומר מולטיפוקאלית, טורית או משולבת) – טווח המחירים הנו כ-3,000-8,000 ש"ח לעדשה אחת, בהתאם לסוג העדשה שתיבחר.

כיום קיימות מספר שיטות ניתוחיות עיקריות:

  • פאקואמולסיפיקציה (Phacoemulsification): בשיטה זו משתמשים בכלי על-קולי (מכשיר המשתמש בטכנולוגיית אולטרה-סאונד) על מנת לרסק את העדשה, ולאחר מכן על מנת לשטוף ולשאוב את שאריות העדשה העכורה. לאחר מכן, עדשה מלאכותית עשויה פלסטיק או סיליקון מוחדרת דרך חתך קטן, שמתאחה בהמשך ללא צורך בתפרים בדרך כלל. חשוב לציין כי במקרים של קטרקט מתקדם, שבהם גרעין העדשה הנו קשה ביותר, לא יתאפשר שימוש בשיטה זו.
  • הוצאה ידנית: בשיטה זו מתבצע חתך גדול יותר, דרכו מוציאים את העדשה העכורה בשלמותה ומכניסים במקומה את העדשה המלאכותית. סגירת החתך מצריכה שימוש בתפרים במקרה זה.
  • לייזר: כאמור, קיימת שיטה של ניתוח קטרקט בלייזר, בה הלייזר משמש לביצוע החתכים בקרנית ולביצוע ה"חלון" בקפסולה, שמאפשר את הגישה אל העדשה. המשך הניתוח מבוצע בשיטת הפאקואמולסיפיקציה, עם תוצאות דומות לניתוח הפאקואמולסיפיקציה הרגיל.