ניתוח קטרקט – הפורטל שלך לטיפולים מתקדמים לקטרקט: 0586445151

קטרקט משני

קטרקט הוא ערפול או עכירות בעדשת העין הטבעית, מצב נפוץ אשר מוביל לירידה בראייה. הסימפטומים עשויים לכלול צבעים דהויים, ראייה מטושטשת או כפולה, הילות מסביב לאור , הסתנוורות מאורות בוהקים וקושי לראות בלילה. הדבר עלול לפגוע באורח החיים , במיוחד בנהיגה בלילה, בקריאה או בזיהוי פנים. הסיבה הנפוצה ביותר לקטרקט היא הזדקנות , אך הוא יכול להיגרם גם עקב טראומה או ניתוח קודם בעין, קרינה, מצבים גנטיים שונים ועוד. 

הטיפול בקטרקט הוא ניתוחי וכולל הוצאה של עדשת העין הטבעית העכורה והחלפתה בעדשה מלאכותית תוך עינית (IOL) אשר ממלאת את תפקיד העדשה במיקוד קרני האור על הרשתית. במהלך הניתוח נשמר חלקה האחורי של הקפסולה העוטפת את העדשה בכדי שיהיה ניתן להניח בתוכה את העדשה המלאכותית החדשה. 

האם אפשר לעשות ניתוח קטרקט חוזר ?

מטופלים רבים חוששים כי ייתכן שיצטרכו לעבור ניתוח קטרקט נוסף על עין שנותחה בעבר, זמן מה אחרי ניתוח הקטרקט. חשוב לדעת כי העדשה המלאכותית אינה בעלת פוטנציאל לפתח בעצמה קטרקט כך שאין צורך לחזור על הניתוח בעתיד באותה העין. אולם, קיים מצב שנקרא " קטרקט משני" או PCO (Posterior Capsule Opacification ), מצב שדומה לקטרקט. קטרקט משני לא דורש ניתוח אלא פרוצדורה פשוטה ומהירה עם לייזר.

מה זה קטרקט משני ? 

מדובר במצב שכיח יחסית בו נותרים תאים מהעדשה המקורית על חלקה האחורי של הקפסולה (שכאמור שומרה במהלך ניתוח הקטרקט) , ומסיבה כלשהי תאים אלה מתרבים בהדרגה בעין בניסיון חסר תועלת לשחזר את העדשה המקורית שהוסרה במהלך הניתוח. ברוב המקרים , תאים אלה נותרים לא פעילים אך מדי פעם , ובמיוחד במטופלים צעירים, תאים אלה יכולים לגדול ולהתפשט על פני הקפסולה האחורית. אף על פי שהעדשה המלאכותית נותרה שקופה לחלוטין , האור החודר דרכה עובר גם דרך הקפסולה האחורית העכורה ונוצר מצב שמדמה קטרקט ופוגע בראיית המטופל לאט ובהדרגתיות. המצב שכיח למדי אחרי ניתוח קטרקט ופוגע בכ-20% מהמטופלים שעברו ניתוח זה. במצב זה ניתן להיעזר בלייזר ליצירת פתח קטן בקפסולה האחורית, ובכך מונע לצמיתות את צמיחת התאים ואת חסימת שדה הראייה על ידם. כאמור, שכיחות היווצרות קטרקט משני היא הרבה יותר גבוהה בחולים צעירים. תהליך שבו תאים שאריתיים מתרבים ונודדים הוא נורמלי לחלוטין ומזכיר תהליכי ריפוי אחרים , כמו ריפוי של שברים בעצמות למשל. לכן, קטרקט משני אינו נחשב סיבוך של ניתוח קטרקט. טיפול בלייזר בקטרקט משני נקרא קפסולוטומיה, טיפול שנחשב יעיל ובטוח. 

מה קורה במהלך קפסולוטומיה אחורית ? 

ההליך לוקח כמה דקות בלבד , במהלכו רופא העיניים מטפטף טיפות עיניים לצורך הרדמה מקומית, בנוסף לטיפות להרחבת אישונים. בשלב זה מכווין רופא העיניים לייזר מיוחד אל חלקה האחורי של קפסולת העדשה , וייצור פתח קטן דרכו קרני האור יוכלו לחדור ולהגיע אל הרשתית. ברגע שהראייה הופכת לברורה אחרי הליך הקפסולוטומיה , יכול המטופל לשוב ולבצע את כל הפעילויות היומיומיות הרגילות שלו. חשוב לדעת שטיפות להרחבת אישונים עלולות לגרום לאי נוחות ולרגישות מוגברת לאור, ועל כן מומלץ להגיע עם משקפי שמש ולהיעזר במלווה בדרך הביתה שכן לא יהיה ניתן לנהוג ישר אחרי הפרוצדורה. כמו כן ייתכן ויהיה צורך בטיפות עיניים לאחר הניתוח, בהתאם להוראות הרופא המטפל , ובמידה ואין בעיות עיניים נוספות הראייה צפויה להשתפר תוך כ-24 שעות.  

מהן תופעות הלוואי של הפרוצדורה ? 

ייתכן כי תחווה אדמומיות בעין, אי נוחות, רגישות לאור וטשטוש ראייה לאחר ההליך שיכולים להימשך כמה ימים. 

מהם הסיכונים בניתוח קפסולוטומיה אחורית ?  

אמנם מדובר בפרוצדורה שכיחה , קצרה ובטוחה אך כמו בכל ניתוח ישנם סיכונים וסיבוכים אפשריים בקפסולוטומיה אחורית שחשוב להכיר : 

קיים סיכון קטן לעלייה בלחץ התוך עייני למשך זמן קצר לאחר ההליך. בכדי למנוע עלייה בלחץ הרופא המטפל עשוי לתת טיפות עיניים שמורידות לחץ תוך עיני לפני או אחרי הפרוצדורה. 

היו מעט מאוד דיווחים על סיבוכים רציניים לאחר קפסולוטומיה אחורית , בניהם דימום של הקשתית, דלקת בתוך העין ונפיחות של הקרנית (השכבה השקופה בחלקה הקדמי של העין). בעיות אלה מאריכות את משך ההחלמה אך כמעט תמיד נפתרות במלואן. סיכון נדיר נוסף הינו היפרדות רשתית, מצב שדורש תיקון כירורגי ועלול לגרום לאובדן ראייה קבוע, אך כאמור מדובר במצב נדיר.